Національна акціонерна компанія (НАК) "Нафтогаз України" планує розробити модель функціонування стабілізаційного фонду нафтопродуктів до березня 2012 року.


За його словами, при розробці моделі необхідно вирішити ряд проблем: зокрема, Україна не має достатнього парку нафтобаз, а їх оренда найчастіше економічно невигідна.

Стабілізаційний фонд нафтопродуктів необхідний для здійснення товарних інтервенцій і стабілізації ринку під час цінових стрибків.

Нагадаємо, що раніше Україна робила спроби з формування стабілізаційного запасу нафтопродуктів.

На початку 2007 року наглядова рада "Укртранснафти" дозволила правлінню компанії здійснювати комплекс заходів, спрямованих на формування таких резервів.

Зазначений запас передбачалося використовувати для проведення товарних інтервенцій на ринку нафтопродуктів з метою запобігання різкого збільшення цін на них.

Передбачалося створення компанією 5-10-денного стабілізаційного запасу нафтопродуктів в обсязі 200 тис тонн.

При цьому наприкінці 2009 року Кабмін схвалив концепцію створення мінімальних запасів нафти і нафтопродуктів на період до 2020 року.

Частка нафти від загального обсягу стратегічних запасів повинна скласти 60%, нафтопродуктів - 40%.

Перший етап реалізації програми (один-два роки) передбачав прийняття необхідних нормативно-правових актів, а також створення державного органу з управління запасами.

Протягом цього періоду повинні бути проведені технічний аудит сховищ нафти і нафтопродуктів і розроблена система статистичної звітності.

В ході другого етапу (9-10 років) планується створити сам резерв.

При цьому проект передбачає щорічно забезпечувати зростання обсягів запасів нафти та нафтопродуктів на 9-10 діб.

На третьому етапі, після створення 90-денного запасу, буде здійснюватися управління процесом функціонування та безпеки мінімальних запасів.

У матеріалах Мінпаливенерго зазначалося, що, згідно орієнтовною оцінкою існуючих ємностей для зберігання сирої нафти та нафтопродуктів, в даний час обсяг доступних ємностей становить 4,3 млн тонн, з яких придатні для використання не більше 2,0-2,3 млн тонн.

Таким чином, протягом 10 років необхідно додатково побудувати сховища загальною ємністю 2,0-2,05 млн тонн.

При цьому інфраструктура ємностей повинна бути розгалуженою і рівномірно охоплювати територію країни, зазначалося в проекті концепції.